امیر نیکیار درگذشت

میر نیکیار از بنیان‌گذاران طنز نمایشی پس از انقلاب صبح امروز درگذشت. وی بیش از پنج دهه سابقه فعالیت در عرصه بازیگری سینما، تئاتر و تلویزیون داشت.

امیر نیکیار در حوالی خیابان ۱۷ شهریور تهران به دنیا آمد و جوانی و نوجوانی را در میدان خراسان آن گذراند. او زیر نظر مدرسینی چون داریوش مودبیان و بهزاد فراهانی فعالیت تئاتر خود را آغاز کرد و نمایش و اجرای تئاتر را از اعیاد شعبانیه و مراسم جشن‌های مذهبی شروع کرد. وی از سال ۱۳۴۸ به طور حرفه ای وارد بازیگری شد و کار خود را در قالب برنامه‌های ویژه جوانان پیش برد.

وی علاوه بر بازیگری، در زمینه کارگرانی نیز تجاربی کسب کرد. اولین کارگردانی او در تئاتر، نمایش بهترین بابای دنیا است. نیکیار پس از مدتی فعالیت تئاتر به عضویت کاخ جوانان درآمد و با پرویز پرستویی و نقی سیف جمالی تیم هنری قوی را تشکیل دادند. وی در سال ۵۹ در تئاتر “میراب” با کارگردانی کریم اکرمی مبارکه بازی کرد و در نقش ابن ملجم در سریال امام علی (ع) بازی کرد.

ورود به تلویزیون

نیکیار ابتدا با دستیار کارگردانی و مدیر صحنه در پروژه‌های تلویزیونی وارد رسانه ملی شد. او در سریال «قرن سرنوشت»، «امیرکبیر» و «سلطان و شبان» دستیار کارگردان و مدیر صحنه بود.

اولین برنامه‌ای که در تلویزیون بازی کرد، «جنگ هفته» بود و پس از آن در جنگ شبانه و سایر برنامه‌های طنز آن زمان تلویزیون پای ثابت شد.

زندگی او بعد از آشنایی با پوران درخشنده تغییر کرد. این آشنایی باعث شد تا در فیلم‌های رابطه و پرنده کوچک خوشبختی با او همکاری کند و استارت ورود به برنامه‌های تلویزیونی طنز را بزند.

بازیگری و شهرت در نقش آقا نیکی

امیر نیکیار اواسط دهه ۷۰ با بازی در نقش آقا نیکی به شهرت رسید. آقا نیکی شخصیتی مثل بهلول داشت که در پشت هر خنده‌ای یک پند و اندرز نهفته بود.

پس از شخصیت آقا نیکی دنبال تولید «نوار کاست ترگل و ورگل» و شخصیت بابا نیکی رفت که با استقبال خوبی مواجه شد.

امیر نیکیار که چند ماه با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، صبح امروز ۱۶ مرداد ماه درگذشت.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظر یا خاطره ای ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    مشاهده نسخه موبایل